Головна  

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

 
 
 

 

Вирощування дині на присадибних ділянках

Як насолодитися ароматом дині

Багато дачників навіть не намагаються вирощувати дині у себе на ділянках, думаючи, що це складно. Але огірки-то ми вирощуємо практично всі, і я на власному досвіді переконався, що виростити дині так само просто.

Для вирощування дині вибирають  сонячні місця, де протягом всього дня світить сонце. У північній і західній частині України бажано висаджувати цю культуру на ділянках з південним і південно-західним схилом.

Диня - південна гостя, що прийшла до нас з місць з сухим і спекотним кліматом. Батьківщина її - Середня і Мала Азія. Мусульмани вважали диню райським плодом, що потрапив на Землю. Ароматна, солодка, корисна. Чому б не вирощувати диню повсюдно?
Та не в будь-який рік будеш з урожаєм: то визріти не встигне - тепла не вистачило, то плоди розтріскаються в дощовий період. В останні роки у нас літо дарує багато тепла і сонячних днів, встигають визрівати навіть дині середньостиглих сортів без використання плівки при безроссадному способі вирощування. Ось деякі особливості агротехніки дині.

   

Формування


Диня, як південна культура, має тривалий період вегетації. Проте його можна скоротити за допомогою формування, тобто прищеплювання зростаючих пагонів.

У дині довго росте головне стебло, не даючи бічних пагонів. А квітки з'являються саме на них, це природна біологічна особливість культури. Якщо не робити прищеплювання, то можна не дочекатися ароматних стиглих плодів, особливо в умовах прохолодного літа.

Тому прищипніть (відщипніть) головний пагін (пагін 1-го порядку) над 3-4-м листом. З пазух листя що залишилося будуть рости бічні пагони 2-го порядку. Але й вони нас не порадують, так як зацвітуть нескоро і переважно тичинковими квітками-пустоцвітами. Видалимо нижні пагони 2-го порядку, залишивши 2 пагони з верхніх листків, які будуть потужно зростати.
Не будемо чекати їх цвітіння - прищипніть всі точки зростання над 4-5-м листом. Тепер на відрослих пагонах 3-го порядку з'являться зав'язі. Коли вони досягнуть розміру волоського горіха, видалимо непродуктивні пагони, які не дали плодів, і прищипніть  верхівки, залишивши над плодами по 2 листки. Тепер всі поживні речовини підуть на ріст плодів. Якщо на одній рослині утворилося багато зав'язей, видалимо зайві, залишивши тільки 3-4 плоди (не більше одного плоду на пагоні), а на крупноплідних сортах достатньо і одного-двох плодів. Рослина не в силах «вигодувати» велику кількість динь, вони як би загальмуються в рості і не встигнуть визріти. При регулюванні плодоношення диньки ростуть великими і солодкими.
Не треба лякатися складності цих зелених операцій. Це зовсім не трудомістка робота (порівняно з прополкою  або розпушуванням грунту), але зате ефект значний. У минуле літо (воно було сухим і спекотним) ми почали їсти дині скоростиглих сортів з 15 липня при посіві насіння у відкритий грунт.

Підготовка насіння дині до посіву


Краще використовувати насіння 2-3-х річної давності. Свіжозібране насіння дає рослини, квітиі переважно пустоцвіт. Тому насіння прогрівають 10 діб при температурі 28-30 ° С.Це збільшить енергію їх проростання, і надалі у рослин буде більше з зав'яззю  квіток.

Для звільнення від інфекції і прискорення розвитку сходів насіння дині  можна витримувати в розчині «Цирконій» (по інструкції) або в соку алое протягом 10-12 годин, пророщувати до накльовування у вологій ганчірочці при температурі 25-30 ° С і висівати.
Сік алое – безпечний  бактерицидний засіб і відмінний біостимулятор росту, що підвищує і захисні сили рослин. Для приготування соку три-чотирирічні листя попередньо витримують у холодильнику при температурі +2 ° С протягом 10-12 днів. До 50 г соку алое додають для посилення ефекту півчайної ложки меду.

Посів дині


Насіння скоростиглих і ранньостиглих сортів дині  висівають відразу на постійне місце в борозенки на відстані 1,2 м один від одного. Коли сіянці підростуть, проводять проріджування, залишаючи найсильніші рослини на дистанції 50 см один від одного. Посіви мульчують сумішшю піску з просіяним  перегноєм. Зазвичай до появи сходів рядочки накривають плівкою, розстилаючи її по землі і притискаючи металевими прутами.
Середньостиглі сорти динь  попередньо висівають у дерев'яні ящики, які тримають в плівковій теплиці. Коли з'явиться перший справжній листочок, обережно вибирають рослини чайною ложкою, висаджують їх на постійне місце у відкритий грунт. На якийсь час до встановлення сприятливої погоди накривають сіянці п'ятилітровими пластиковими балонами з відрізаним дном без пробки.

диняЧим підкормити дині


Диня любить родючі повітропроникні грунти. Періодично, один раз на три роки, під осінню оранку вносять перегній.
Навесні при посіві в рядочки або в лунки додають перегній, золу, комплексне мінеральне добриво. Зазвичай на кожні 4 лунки витрачають 1 л перегною, півсклянки золи, 1 ст.л. удобрювальної  суміші, що містить основні поживні елементи, гумат натрію і мікроелементи.
Потреба в харчуванні посилюється із зростанням плодів. Тому після появи зав'язей роблять два підживлення настоєм зібраної трави (з перевагою кропиви), додають 10 г монофосфату калію на 10 л розведеного настою (1:5).
Надлишок азоту в складі мінеральної або органічної підгодівлі знижує стійкість рослин до захворювань, затримує дозрівання плодів і може викликати накопичення нітратів. Достатня кількість фосфору і калію прискорює дозрівання плодів, сприяє накопиченню в плодах цукрів, вітамінів, робить шкірку щільною, стійкою до розтріскування.
У серпні проводять два позакореневих підживлення аналогічним розчином більш слабкої концентрації.

Полив дині

За своїм походженням диня - культура, вимоглива до тепла (їй комфортно при температурі 35-40 ° С), освітленості і сухості повітря. Надмірність вологи диня не переносить, рослини уражуються хворобами.
Поливають тільки теплою, прогрітою на сонці водою ближче до вечора, намагаючись не змочувати листя.
До початку утворення зав'язей поливають диню помірно і рідко. З ростом плодів потреба у воді збільшується. Коли плоди виростуть великими, поливи припиняють, інакше дозрівання затримається, і плоди не будуть цукристими.
Молоді рослини дині поливають не під корінь, а в поруч розташовані борозенки або лунки. Поки втечі не розрослися, проводять розпушування грунту, не допускаючи утворення кірки.
Якщо під час цвітіння дині  стоять спекотні дні, для хорошого запилення треба підвищити вологість у приземному шарі. Для цього проводять освіжаючі  поливи (невеликими дозами), змочуючи вранці верхній шар грунту.

Сорти.

Дині. Десертна 5. Середньостиглий сорт для місцевого споживання. Плоди дрібні або середнього розміру, округло-овальні, нетранспортабельні. Забарвлення плодів від блідо-жовтого до жовто-зеленого, кора тонка, м'якоть товста, блідо-зелена, майже біла, високих смакових достоїнств.

Козачка 224. Середньостиглий сорт. Плоди порівняно транспортабельні, округлі або округло-овальні, гладкі, помаранчеві з рідкісною сіткою. Кора тонка, шкіряста, м'якуш білий і блідо-зелений, товстий, соковитий, дуже солодкий, з динним ароматом.

Ілійська. Ранньостиглий сорт. Період від сходів до першого збору триває всього 65-73 дні. Плоди масою 0,7-1,3 кілограма, округло-сплюсненої форми, світло-помаранчеві; м'якоть біла, ніжна, солодка, соковита.

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved