Головна  

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 

 Овочі - статті, ідеї, пропозиції

 
 
 
 
 

 

Вирощування бобів

Технологія вирощування бобівБоби - однорічна рослина з сімейства бобових. Корінь у бобів стрижневий, добре розвинений, що проникає в грунт на глибину 100-150 см. Стебло прямостояче, чотиригранне, слабо розгалужене. Висота рослин від 30 до 140 см. (Низькорослі боби зазвичай більш скоростиглі, ніж високорослі). Листя у бобів складне, з 3-5 листочками.
Квітки зібрані в короткі кисті по 5-6 квіток, білі з чорною плямою на крилах, проте є форми бобів з червоною, жовтою, коричневою, строкатою і навіть блакитним забарвленням квіток.
Плоди мають у довжину від 4 до 20 см. Стулки у бобів у молодому віці зелені, м'ясисті, а у дозрілих - темно-бурі, шкірясті. Є боби, у яких стінки стулок плода мають пергаментний шар, а є такі, в яких цей шар зовсім відсутній або дуже слабко розвинений. Плоди в перших при дозріванні розтріскуються, а у других - ні.
Насіння бобів розрізняються за формою, розміром і забарвленням. Забарвлення насіння варіює від білого до чорного.
За розмірами насіння боби зазвичай ділять на дві групи: кормові і овочеві. У овочевий культурі поширені великоплідні боби.
Боби відносяться до рослин довгого дня. До тепла вони вимогливі- проростють при 2-3 ° С. Сходи переносять заморозки до мінус 4 ° С. При сприятливих умовах сходи починають з'являтися на 10-17-й день після посіву. Краща температура для цвітіння і плодоутворення - від 15 до 20 ° С.
Боби - вологолюбна рослина. Для набухання і проростання насіння потрібно вологи від 100 до 120% від їх ваги. Засуху, навіть нетривалу, боби не переносять. Найвищі врожаї виходять в роки, коли в період від сходів до цвітіння випадає багато опадів.
Насіння бобів при сприятливих умовах зберігання дають високу схожість навіть через 10-11 років.
Боби належать до самозапильних рослин, але можливо і перехресне запилення. Вегетаційний період бобів від 80 до 140 днів.


Сорти. У Північно-Західній зоні районованих сортів овочевих бобів дуже мало. До них відносяться сорти Російські чорні, Віндзорські зелені і Віндзорські білі. Сорти овочевих бобів повинні відрізнятися скоростиглістю, мати світле велике або середньо-великі насіння.


Вибір місця.

Під боби потрібно відводити ділянку, що рано звільнилася від снігу. Краще за все вони ростуть на грунтах, здатних утримувати багато вологи, яка їм необхідна під час проростання, цвітіння і зав'язування . Для бобів придатні важкі глинисті грунти. Добре вдаються боби і на осушених торфовищах. Легкі піщані грунти придатні тільки в тому випадку, якщо є можливість їх поливу і якщо вони добре удобрені і не мають пухкої землі,що легко пропускає воду в, підгрунтя, однак застою води боби не переносять.
Вони добре ростуть на слабокислих або нейтральних грунтах, заправлених органічними добривами. На кислих грунтах ростуть погано.
Кращі попередники для бобів - просапні культури (картопля, капуста та інші), під які вносилися органічні добрива. Щоб зменшити небезпеку захворювання бобів, їх не можна повертати на старе місце раніше ніж через 4-5 років.
Боби самі є хорошими попередниками. Вони чудово вдаються і при змішаній культурі з картоплею та іншими овочевими рослинами.
Обробка грунту. Основна обробка грунту під боби має бути глибокою (20-22 см), так як їх коренева система проникає глибоко в підорним шар. Оранку (вскопку) обов'язково треба проводити восени.


Передпосівна обробка грунту під боби така ж, як і під горох: боронування для закриття вологи, потім культивація з одночасним боронуванням у 1-2 сліду. На важких запливаючих грунтах навесні доводиться робити переорювання (якщо весна не посушлива) або глибоку культивацію.


Добрива грунти.

Боби дуже чуйні на внесення добрив, особливо органічних.
Боби, як і інші бобові рослини, добре засвоюють фосфор із важкорозчинних фосфорних добрив. Фосфоритне борошно вносять восени з розрахунку 50-60 г на 1 м2, але ще краще застосовувати її при закладці компостів. При компостуванні на 1 т гною додають 15-20 кг фосфоритного борошна.
Мінеральні добрива під боби зазвичай вносять перед передпосівної культивації: суперфосфату 30 - 40 г, калійної солі 10-15 г, бормагніевих добрив 10 г на 1 м2.
Мікроелементи значно підвищують врожай зелених бобів. Застосування мікродобрив для передпосівної обробки насіння бобів можна поєднувати з протртруйниками й отрутохімікатами, гранозаном, ТМТД.


Підготовка насіння бобів до посіву.

Для посіву використовують відсортоване (каліброване) насіння. Для боротьби з хворобами насіння за 2-3 тижні до посіву протравлюють гранозаном (3-5 г на 1 кг насіння) або ТМТД (5 г на 1 кг насіння), а в день посіву обробляють нитрагином. Для обробки насіння бобів можна використовувати гороховий нітрагін, але спеціалізований бобовий нітрагін дає значно більші надбавки у врожаї.

Посів бобів. Боби висівають рано, тому що, проростаючи, вони вимагають багато вологи, а сходи стійкі до заморозків. При пізньому посіві сходи бувають недружні, зріджені, рослини більше вражаються хворобами та шкідниками.


Боби висівають широкорядним однорядковим способом з міжряддями 40-45 см або стрічковим Дворядковий способом з відстанями між рядками 20 см і між стрічками 45 см. Насіння від насіння в ряду розкладають через 8-10 см.
Боби можна вирощувати на окремих грядах або розміщувати на грядах з іншими рослинами. В останньому випадку вони менше уражаються попелицями.
Норма висіву насіння - 25-35 г на 1 м2, а глибина закладення 6-8 см. Більш дрібний посів призводить до вилягання рослин.
Догляд за посівами бобів. Якщо в період сівби стоїть суха погода, то відразу ж після його закінчення грунт слід закаткувати. Через 3-4 дні після сівби проводять боронування, щоб не дати утворитися грунтової кірці (і для боротьби з бур'янами). Після появи сходів грунт боронують ще 2-3 рази: перший раз, коли на рослинах утворюються 2-3 листки, і другий-через 5-7 днів після першого. Боронування по сходам треба проводити впоперек або під кутом до посіву в другій половині дня, тому що в цей час рослини менш крихкі.

Протягом вегетаційного періоду проводять, як правило, 2-3 міжрядних розпушування. При першій міжрядної обробки грунт розпушують на глибину 10 - 12 см, а при другій - на 6-8 см. При другому та третьому розпушування рослини підгортають.
Боби вимагають рясних поливів та підживлень. Підживлення дають під час першої та другої міжрядних обробок. На 1 м2 вносять 10 г суперфосфату, 5 г калійної солі та 5 г аміачної селітри. Якщо дають рідкі підгодівлі, то концентрація розчину може становити 0,3% (3 г добрив на 1 л води). Щоб поживні речовини використовувалися рослинами повністю, після підгодівлі проводять рясний полив рослин.
Як тільки на рослинах зав'яжуться боби, верхівки пагонів з листям обламують (прищипують), після чого значно прискорюється ріст плодів. Крім того, цей агрозахід запобігає поселення попелиць на рослинах бобів, так як попелиці заселяють в першу чергу ніжні верхівки рослин.
Захист бобів від шкідників і хвороб. Бобам приносять шкоду бульбочкові довгоносики, бобова попелиця і зернівка.
Бульбочкові довгоносики - дрібні сірі жуки гублять цілком сходи або об'їдають листя з країв. Для знищення бульбочкові довгоносики сходи опилівают дустом ДДТ з розрахунку 10-12 г препарату на 1 м2 посівів.
Бобова попелиця - дрібна комаха матово-чорного і зеленуватого кольору. Заселяє верхівкові частини втеч і молоде листя. При сприятливих умовах розмножується з величезною швидкістю. Попелиця живиться соками найбільш молодих рослин, що викликає деформацію листя і викривлення пагонів.
Запобіжні заходи боротьби: знищення бур'янів, прищипка верхівок молодих пагонів.
Винищувальні заходи боротьби: при появі попелиці посіви обприскують тіофосом (0,01 г на 1 м2) або поліхлорпіненом (0,1 г на 1 м2), розчиненими в 40 см3 води. Проти попелиці ефективна також емульсія, що складається з 10 г анабазін-сульфату або нікотінсульфата і 40 г мила, розчинених у 10 л води. На 10 м2 витрачається 0,5 л емульсії.
Бобова зернівка - з'являється під час цвітіння і відкладає яєчка на молодих зав'язях. Через кілька днів з яєчок виходять личинки, які впроваджуються всередину насіння і живляться їх вмістом. Зимує зернівка в насінні, і якщо перед посівом їх не знезаразити, то вона знову з'явиться на рослинах нового врожаю.
Щоб уникнути поразки зернівкою, посів треба проводити здоровими насінням. Уражені насіння відокремлюють від здорових в сольовому розчині.



Збирання врожаю бобів.

 

До збирання бобів приступають в залежності від їх цільового призначення. Якщо вони будуть використовуватися повністю (разом із стулками), то їх забирають, коли стулки соковиті, а насіння досягають величини 1 см. Якщо в їжу піде саме насіння, їх прибирають у фазі молочної стиглості, коли вони досягнуть повної величини. У цій фазі насіння бобів найбільш смачне.
Запізнюватися з початком збирання не слід. Під час прибирання на насінні ще не повинно бути чорною борозенки в місці їх прикріплення до бобові. Збирають урожай в 3-4 прийоми через кожні 8-10 днів. Починають прибирати боби знизу, обережно виламуючи їх руками, щоб не пошкодити рослини.
Реалізують боби в день збору. До реалізації їх потрібно зберігати в прохолодному місці, розсипаними тонким шаром. Прибирання на насіння виробляється тоді, коли стулки бобів стануть чорними.
Боби з пергаментним шаром в стулках при дозріванні розтріскуються, насіння з них висипаються, тому з прибиранням бобів потрібно поспішати.
Скошені рослини звязують у снопики. При настанні дощів боби досушують під дахом у добре провітрюваному приміщенні; потім насіння вимолочують, відвіюють і просушують.
  


 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

Добавить свое объявление
Загрузка...
 

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved