Головна    

Меню сайтуКартопля

Капуста

Білокачанна
Брокколі
Брюссельська
Пекінська
Цвітна
Кольрабі
Огляд сортів
Шкідники та хвороби
 

Томати

Як вирощувати томат
Підготовка грунту
Посадка томатів.Пасинкування
Агротехніка
Збирання та зберігання
Хвороби та шкідники
Огляд сортів
 

Огірки

Вимоги до грунту та посадка
Догляд за рослинами
Збір та зберігання
Вибір сортів
 

Коренеплоди

Буряк столовий
Редис
Петрушка
Редька
Ріпа
Селера
Пастернак
 

Овочі - статті, ідеї, пропозиції

 
 
 

 

Зимовий опеньок.Секрети вирощування.

зимовий опеньокСекрети зимового опенька

На жаль , зимовий опеньок ще дуже мало знайомий садівникам , однак він вартий  того , щоб до нього придивитися уважніше. У цього гриба хороший смак , та й технологія його вирощування достатньо проста і зовсім затратна .


Як приготувати субстрат?


Готові до плодоношення субстратні блоки зимового опенька можна купити або виготовити самостійно. Для виготовлення знадобляться: поліпропіленові пакети ( вони більш термостійкі , ніж поліетиленові) , ватяні пробки , великий таз ( для перемішування субстрату ), трохи гіпсу (підійде алебастр або крейда ) , зерно - пшениця , жито або перлова крупа - і основа для майбутнього субстрату - деревина , тирса , лушпиння соняшнику або перемелені в садовому подрібнювачі  гілки  дерев і чагарників.
субстратВ одному пакеті об'ємом 5 л має бути 2,5 л субстрату і стільки ж повітря над ним. Мішок такого обсягу легко зробити з поліпропіленового рукава шириною 25 см , довжиною 50 см. Годиться також пакет з поліетилену ( ПНД) котрий витримує температуру вище 100 ° С. Ту сторону рукава , яка буде нижньою частиною пакету , потрібно заклеїти термічно або скотчем.
« Ватні » пробки діаметром 4 см можна виготовити з вати або з синтепону , який не був у вжитку. Для цього щільно скачайте в рулончик смужку синтепону довжиною 30-40 см і шириною 5-7 см. Обмотайте рулончик нитками так , як мотають клубок вовни.
Покладіть в таз всі компоненти - з розрахунку потрібної кількості блоків (замість гіпсу в субстрат можна добавити крейду) , кілька раз перемішайте і залиште суміш на деякий час , поки не вбереться вся вода. Потім розкладіть субстрат по пакетах - по 1300 г в кожен. Порожня частина пакету потрібна для того , щоб потім зробити « комір » для грибів . Горло мішечків закрийте ватяними або синтепоновими пробками , стягніть його мотузкою навколо пробки. Приблизно тиждень витримаєте закриті пробками пакети при температурі не нижче 16 ° С , щоб субстрат рівномірно просочився вологою і в ньому проросли цвілеві гриби - тоді іхл егче буде знищити при термообробці . Якщо на дні пакета накопичиться вода , треба злити її , проколовши пакет або відрізавши куточок , а потім герметично заклеїти отвір скотчем.

Наступна операція - термообробка ( стерилізація ) субстрату в автоклаві або в бочці на багатті. Перший варіант , звичайно ,кращий. У цьому випадку у побутовому автоклаві  просто ставлять закриті поліпропіленові пакети з замоченим субстратом і витримують їх під підвищеним тиском і при температурі 120 ° С 3-4 години. Одночасно в автоклаві стерилізують в марлевому мішечку попередньо вийняті з пакетів ватяні пробки - вони ще знадобляться в родальшому.Така термообробка субстрату найбільш надійна .

Якщо ж використання автоклав не представляється можливим , допустима і стерилізація субстрату на багатті в бочці при температурі 95-100 ° С. Для цього візьміть 200 - літрову бочку, надійно встановіть її на бетонних блоках або на каменях над кострищем . На дно покладіть кілька цеглин до висоти , рівної 1/ 3 висоти бочки , а на них встановіть арматурну сітку. Налийте в бочку воду так , щоб її рівень був нижче сітки на 5 см. Можна обійтися без цеглин , якщо просвердлити три отвори в бочці на потрібному рівні і законтрить гайками три шпильки з різьбленням діаметром 10 мм , на яких і буде триматися сітка . Пакети з субстратом , закриті ватними пробками , встановіть на арматурну сітку.
Накрийте бочку кришкою і розведіть вогнище . Починати роботу краще в першій половині дня , щоб встигнути все зробити завидна. Кип'ятіть воду в бочці не менше черирех годин , рахуючи від моменту закипання. Після цього залиште все на ніч остигати. Наступного дня дістаньте пакети з субстратом з бочки і , не виймаючи пробок , поставте їх для подальшого охолодження в те місце , де потім будете працювати з міцелієм . Це має бути чисте приміщення без вентиляції або якесь безвітряне місце на свіжому повітрі.
Коли субстрат охолоне до температури нижче 30 ° С ( вимірювати температуру потрібно всередині субстратного блоку) , можна приступати до інокуляції - так професійні грибівники називають введення в субстрат грибного міцелію , а простіше - посів або зараження . Спочатку протріть стіл , велику тарілку і велику ложку ганчіркою , змоченою 1 %-ним розчином білизни (засіб для відбілювання білизни) . Покладіть частина міцелію в тарілку і розімніть його руками. Поставте поруч з тарілкою один з пакетів , розв'яжіть мотузку на його горлі , вийміть пробку і насипте столову ложку міцелію на поверхню субстрату. Вставте на місце пробку і обв'яжіть горло пакета мотузкою навколо пробки. Таким же чином внесіть міцелій в інші субстратні блоки.

Наступний етап вирощування грибів буде називатися інкубацією міцелію , а простіше кажучи - пророщуванням або зарощуванням. Щоб міцелій швидко і рівномірно розрісся по всьому субстратному блоку , потрібні певні умови , в першу чергу температура повітря не нижче +12 ° С і не вище 20 ° С. Вологість повітря значення не має , тому пакети можна розмістити як в приміщенні , так і на свіжому повітрі в саду , обов'язково в тіні. Заростання триватиме приблизно 30 днів . Крізь плівку пакета добре видно , як білі нитки ( гіфи ) міцелію обплутують весь субстратний блок , від чого він світлішає і стає більш щільним.

Після закінчення цього терміну пакети з пророщеним міцелієм перенесіть в приміщення з температурою повітря 8 - 12 ° С і відносною вологістю 80-85 % або встановіть їх в саду. Переносити блоки до місця їх майбутнього плодоношення треба акуратно , намагаючись не пошкодити поверхню блоку. Тепер приберіть з пакетів пробку. Верхню частину пакетів розпрямите , щоб вона стала циліндричною . А коли на поверхні субстрату почне з'являтися білий пушок ( зачатки плодових тіл, тобто вже самі гриби) , починайте періодично обприскувати субстрат водою з пульверизатора.

Щоб зробити появу плодових тіл більш дружньою  можна провести ініціацію (стимулювання плодоутворення ) холодовим шоком. Для цього пакети з субстратом треба витримати 5 діб при низькій температурі ( 4-10 ° С) в підвалі або в холодильнику , а потім перенести на місце плодоношення в саду або в приміщення стемперату - рій 15-20 ° С. При вирощуванні зимового опенька в підвалі з температурою 4-10 ° С ініціація не потрібна. Можна ініціювати утворення зачатків грибів і заморожуванням міцелію . Для цього пакети з субстратом після інкубації поміщають на 3 години в морозильну камеру , а взимку просто виставляють на вулицю. Потім витримують при температурі 1-5 ° С в холодильнику або підвалі 2-3 дні. І потім переносять у тінь на свіже повітря або в приміщення з температурою 15-20 ° С. Через 3-4 дні повинні з'явитися маленькі гриби , які в пакеті почнуть тягнутися вгору


Збирання грибів


Плоди зимового опенька досить дрібні . Збирати їх окремо вельми скрутно . Тому була розроблена технологія, що забезпечує подовження ніжок і тим самим істотно полегшує збір грибів . Якщо зимовий опеньок вирощується в бутлях або банках , то на їх горлечко після інкубації надягають паперові комірці висотою 20-30 см. У розкритих поліпропіленових пакетах роль комірців може виконувати незаповнена субстратом верхня частина пакета. Комірці утримують в зоні росту плодових тіл виділяється з субстрату вуглекислий газ , а гриби прагнуть « вирватися » від нього на повітря до кисню , їх ніжки при цьому витягуються - все це виглядає як квітковий букет

З моменту появи зачатків плодових тіл зимового опеньку потрібне світло 50-100 люкс. Більш інтенсивне (особливо природне ) освітлення сприяє появі яскравого забарвлення грибів і небажаного затвердінню ніжки. При вигонці зимового опенька в погребі досить включати на кілька годин на день електричну лампочку потужністю 60 Вт. На відміну від гливи зимовий опеньок здатний в погребі формувати гриби правильної форми в повній темряві. При цьому грибочки стають білими , але їх смак не змінюється.


Як зручніше збирати гриби ? Краї пакета треба звернути вниз і зрізати цілком пучок грибів  ножем або ножицями. Через 12-14 днів піде друга хвиля плодоношення , а за нею і третя . Біологічна ефективність використання субстрату (відношення сирої маси грибів до сухої маси субстрату) при стерильній технології вирощування досягає 150 %. Зазвичай, перша хвиля дає найбільший урожай , який складає для пакета з 2,5 л субстрату 250-350 г грибів . Основну частину врожаю представляють ніжки. Приємний смак мають і капелюшки , і ніжки , проте гурмани таки віддають перевагу більш м'яким капелюшкам .

Подібні статті

 

 

 

 

Добавить свое объявление
Загрузка...
 

 

Овочі

Овочі

Грунти

Підготовка городу

 

Саджай та заробляй

Оцінюєм можливості
Вирощування овочів
Вирощування зелені
Екологічно чисті продукти
Тепличне господарство
 

Захист рослин

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Зберігання рослин

Домашня консервація

Домашня консервація

Добрива органічні чи мінеральні
Альтернативні добрива
Добрива для городу
Деревний попіл
Курячий послід
Компост
Дощові червяки
Органічне зелене добриво
Як вибрати добрива для городу

При використанні матеріалів сайту посилання на ovochi.in.ua обов'язкове!

© 2022 Кobzar All Rights Reserved